В ефира на БГ Радио преподаватели от сугестопедичния център „Алегро Виваче” за изучаване на чужди езици, споделиха какво точно е сугестопедията, как протичат часовете, най-често срещаните проблеми при изучаването на чужд език и още много други.
Какво е сугестопедията?
Сугестопедията е метод, разкриващ резервите на човешкия потенциал – памет, творчество, интелект.
Работата се извършва с цялостната личност на много различни нива. Силно се различава от конвенционалните методи. Основите разлики, отличаващи сугестопедията от стандартните образователни методи, са Любовта и Свободата.
Любовта е основен фактор в сугестопедията – любов между курсистите, между преподаватели и курсисти.
Свободата в сугестопедичния курс позволя на курсистите да се чувстват спокойни, без притеснения и стрес, за разлика от учениците в училищата, чиято свобода бива отнета от самото начало чрез правила и ограничения.
Как протича часът – филми, роли, психология?
Преподавателите са режисьори, които правят свой филм, а курсистите са актьорите. Всеки си избира свой нов персонаж, ново име, националност, които спомагат да бъдат премахнати ограниченията, да се достигне до детето във всеки един. Този друг образ всъщност разкрива най-много от истинската идентичност – страхове, възможности.
Преди стартирането на курса, новите ученици споделят кое им е било трудно или неприятно в предишни езикови курсове. За някои това е преподавателят, който е прекалено строг, за други часовете протичали много скучно, трети пък се притесняват от възрастта си или заради професионални ангажименти нямат достатъчно време да учат нов език.
Всичко това се премахва с помощта на тези ролеви игри. Освен това психотерапевтичният ефект, който сугестопедичният курс оказва върху учениците, е огромен плюс.
По-трудно ли е за българските курсисти и настроени ли са по-скептично?
Всички биват научени от малки да смятат, че без усилия и трудности, не се постига много. В началото сред много от курсистите се наблюдава изненада, която обаче се преодолява бързо и бариерите много скоро падат.
Преподавателите не съдят курсистите, което ги отпуска. Грешките са част от учебния процес.
Как се усвоява граматиката без да се пише?
Сугестопедичният метод следва природният начин, по който едно дете проговаря. Първо се научава да чува, разбира, след това да говори и чак тогава да пише. В сугестопедичното обучение тези етапи се ускоряват – за 5 седмици, 5 дни в седмицата, по 3 часа ден, както и половин час почивка. Научно доказано е, че това е оптималното време на ден, при което човек е способен да запази концентрацията си. За това време могат да бъдат усвоени между 2000 и 2500 нови думи. Взима се огромно количество материал, което в стандартната педагогика става за година и половина.
Граматиката се изучава цялостно, а не парченца като обикновените методи в образованието. Говоренето, комуникацията по време на часа, водят до усещане към езика.
Пример за един сугестопедичен час?
Представете си, че това е първата среща с нова група по английски език. Стая, приличаща на театрална зала, място от приказките. Курсистите седят на столове, не знаят какво ще се случи и кой ще влезе в стаята. На врата се чука, влиза една странно облечена, дори шармантна персона, с много чанти и куфари. Оказва се, че това е филмов режисьор, който пътува към Лондон, за да снима новия си филм и търси нови и интересни хора, които да включи в екипа. Говори почти изцяло на английски, тъй като в курса има хора от различни езикови нива, докато някои вече имат изградена база по езика, други никога не са го изучавали.
Според проф. Лозанов, „в учебния процес абсолютно всичко има значение”. По тази причина е от значение какви ще са курсистите. Според наблюдения почти винаги обаче те се нагаждат по между си, помагат си, подкрепят се.
Основните инструменти на сугестопедията са Смехът и Изкуството. Музика, театър, песни, танци, игра, рисуване. Всичко това спомага да отличните резултати, които се постигат.
Преподаваният материал, както и часът, никога не са скучни, според много курсистите тези часове са любимото им време от деня.
Ученето е веселие, жизненост, откъдето идва и името на центъра – Алегро Виваче!