Драгомир Маринов

„Щом науча нещо, аз го преподавам, давам, подарявам. Считам, че така е редно.“

Драго Маринов е преподавател по английски език със сугестопедия. Той е завършил специалност Английска филология в Софийски университет. Учил е история на изкуствата, етномузикология, театър и творческо писане в Ню Йорк. Има 11-годишен преподавателски стаж и е убеден, че всичко научено трябва да се предава и подарява. Вярва, че сугестопедията е естественото продължение на учителския му път и избира да се присъедини към семейството на „Алегро“.

Защо реши да бъдеш учител, Драго?

Учител бях в детската градина, когато четях приказки на другите деца. Учител бях в гимназията, когато разказвах истории на съучениците си. Щом станах студент, започнах да преподавам английски. Щом науча нещо, аз го преподавам, давам, подарявам. Считам, че така е редно. Учител съм вече 11 години. Преподавал съм, и преподавам, английски език, история на съвременното изкуство, актьорско майсторство, художествен превод и публична реч.

Защо избра сугестопедията?

Сугестопедията е естественото продължение на учителския ми път. Вярвам, че независимо какво преподава един учител, най-важното е да даде на своите ученици уроците на свободата – личния избор, творчеството във всеки аспект на житейския стил. В този ред на мисли, сугестопедията е най-добрият метод, който познавам за преподаване на тези уроци, за отключването на тази врата.

Как би обяснил какво е „сугестопедия“ на човек, който никога не е чувал за метода?

В известен смисъл сугестопедичното обучение е като хирургическа интервенция, като лечение, което ученикът провежда сам върху себе си, а преподавателят му асистира. Думата „education“ идва от латинския глагол „educere“, който означава „да извадиш навън, на бял свят, наяве“. Мисля, че това е показателно – обучението не е наливане на знание отвън навътре, а отключването на вече съществуващото в човека знание и пускането му на свобода. Сугестопедията е един естествен, приятен и честен процес, чрез който гореспоменатото се случва.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.